afrika

20. listopadu 2010 v 10:05 |  Mix článků
Jako tažní ptáci se po novém roce slétají do Afriky naši přátelé z českých nevládních organizací, aby pokračovali, či jen zkontrolovali stav projektů rozvojové spolupráce. Jsme na mladé lidi, kteří berou osud Afriky také za sv§j velmi hrdi, a na rezidenci vždy mají své "hnízdo", než se rozlétnou do všech koutů Keni. A v mezičase se snažíme jim napomáhat vlastními silami, jako např. uspořádáním mikulášské nadílky pro děti z několika nairobskýchslumů, kde působí Asante Keňa Lejly Abbasové. Každý dostal balíček, ale nejdříve musel Mikulášovi něco odrecitovat, nebo zazpívat. A že děti nepoznaly Marka Fuchse přestrojeného za Mikuláše ? Asi to bylo těmi pravými Anděli !Evropa bez bariér - otevřená spolupráci s Afrikou. Česká republika převzala od Francie předsednictví v Evropské unii. Na naše specifika a čím jsme se proslavili v Africe, jsme upozornili už v předstihu - na oslavě Státního svátku. Nechyběly ani tři škodovky, plzeňské pivo, české korále na keňských modelkách a přípitek z broušeného skla a společné zpívání Beskyde, Beskyde, které díky nácviku  hudebníka Josefa Fojty zvládl nejen příležitostný "Sbor České ambasády", ale i keňská skupina bubeníků Juakali Drummers. Největší úspěch však slavil pravý vlčnovský kroj, který doputoval od rodiny Plachých až do Nairobi !
Do Tanzanie se letí nad nejvyšší horou Afriky - Kilimandžárem. Její 5896 metrový majestát se přibližoval k okénku letadla hodně dlouhou chvíli. Když na něj vystupoval před sedmi lety kolega Adam Piňos, přivězl fotografii se zapíchnutou českou vlajkou do souvislé  sněhové pokrývky vrcholu. Od roku 1912, kdy se poprvé ledovec začal měřit, se změnšil 80 procent.A v roce 2020 má zmizet úplně.

Afrika je druhý největší kontinent po Asii s celkovou rozlohou přes 30 500 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Rozkládá se jižně i severně od rovníku z většiny na východní polokouli. Z větší části je obklopena oceány, na východě Indickým oceánem a na západě Atlantickým oceánem. Na severu se nachází Středozemní moře, které odděluje Afriku od Evropy. V oblasti Suezské šíje je Afrika spojena s Euroasijskou deskou.
Velkou část Afriky tvoří pouště (Sahara, Kalahari), polopouště a savany. V centrální části Afriky se pak nachází deštný prales.
Afrika je přezdívaná jako černý kontinent vzhledem ke složení obyvatelstva, kterého zde žije více než miliardu obyvatel (2009), což je 15% celkové populace Země, kteří žijí v 54 státech. Dle moderních poznatků je Afrika pravděpodobně kolébkou, odkud vzešel člověk na svém tažení osidlování planety.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 *>DuCkie<* *>DuCkie<* | Web | 20. listopadu 2010 v 11:01 | Reagovat

to je že bych ti udělala vzhled naa tvůj blog :)

2 koko koko | 20. listopadu 2010 v 15:13 | Reagovat

[1]: a co by na něm mělo být

3 *>DuCkie<* *>DuCkie<* | Web | 20. listopadu 2010 v 15:35 | Reagovat

to co chceš třeba obrázky z googlu nebo ted se blíží vánoce tak by jsi měla vánonoční vzhled je to jen a jen na tobě ;)

4 *>DuCkie<* *>DuCkie<* | Web | 20. listopadu 2010 v 15:35 | Reagovat

nebo můžeme zkusit že bych ti nějaký udělala dle sebe a ty by si pak akorát napsala jestli se ti líbí nebo ne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama