Jaro

30. března 2011 v 17:30 | kovcakokokoko |  Mix článků
Jaro už je tady!
Jaro (zastarale Vesna) je jedno ze čtyř ročních období. V mírném pásu se vyznačuje začátkem vegetativní aktivity rostlin a zvýšením aktivity živočichů. Prodlužují se dny, otepluje se. Do jara patří měsíce březen, duben, květen. Jarní prázdniny jsou ale i v únoru. Jaro oficiálně začíná 21 března.

Co na to kytičky?

K jaru neodmyslitelně patří sněženky. Snad každý je má na zahradě. Tyto bílé květy jara se probouzí jako první a často raší ještě pod sněhovou pokrývkou.
Sněženky často doprovází i bledule. Ty jsou o něco vzácnější. Jejich krása si ale nezadá z žádným jiným druhem. Jsou krásné totiž svojí jednoduchostí. Barevné tropické orchideje jsou pro lidské oko příjemný, ale zároveň i složitý obraz. Jednoduchost bledulí je pro oko i mysl jednoduchá, ale i krásná. Šafrán setý už rozkvétá
Šafrán setý už rozkvétá
Třetí poslové jara naší flóry jsou šafrány. Ty jsou však ze všech nejcennější. Planě rostou pouze vzácně. Naštěstí se z jejich fialovo-oranžové krásy můžeme těšit na zahradách, kde často tvoří celé koberce.

Co na to zvířátka?

K jaru neodmyslitelně patří nadšený zpěv ptáků, který se rozléhá široko do okolí. Velká část druhů se vrací z teplých dálin a zbytek začíná z přepeřováním do svatebního nebo letního šatu.
Křivka obecná
Křivka obecná
První hnízdící pták u nás je křivka. Menší, barevný pták s charakteristickým zobákem. V lese ho zaručeně poznáme podle šišek. Ty na rozdíl od veverky nejsou ohlodány, ale jednotlivé šupiny jsou rozříznuty jako nožem.
Pozdní jaro patří i našim chráněným druhům - čápům. Ti se vrací z teplé Afriky aby zde zahnízdili a stvořili pokračovatele čapí rodiny. Jejich hnízda můžeme občas vidět na továrních komínech nebo na stromech v lese.
Čáp černý s mláďaty
Čáp černý s mláďaty
Na jaře se probouzí veškerý hmyz. Lesníkům tak nastává problém z kůrovci, ale entomologům (broučkologům) nastávají žně. Probouzí se i takové vzácné druhy jako jsou tesaříci, čmeláci a vážky.
Jaro zkrátka nastává. Všichni, co máte rádi přírodu, vyražte ven. Vyjděte si s rodinou, bez rodiny, s foťákem nebo i bez foťáku. Běžte prostě ven. Na jaře je venku tak krásně. Je velká škoda nevidět, jak se vše probouzí k životu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kiki kiki | 5. dubna 2011 v 16:26 | Reagovat

:-)  :-(  ;-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :-!  ???  :D  [:tired:]  O_O

2 kiki5 kiki5 | 15. června 2014 v 10:31 | Reagovat

pěný :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama