HPV

21. května 2011 v 10:55 | kovcakokokoko |  onemocnění a viry

Každá žena by se o HPV měla dozvědět vše,
co může

Pro ženy je důležité se dozvědět o lidském papillomaviru (HPV). Infekce tímto virem může vést ke vzniku rakoviny děložního čípku, genitálních bradavic a dalších dalších onemocnění s HPV spojených.
Existují způsoby, jak se můžete chránit. Jeden z nich je očkování.

Infekce HPV: přenos HPV

Lidský papillomavirus (HPV) napadá ženy i muže. HPV virem se můžete infikovat při jakémkoliv kontaktu kůže s genitáliemi osoby napadené HPV a nemusí se nutně jednat přímo o pohlavní styk.

HPV virem se můžete nakazit i vy

Mnoho lidí infikovaných virem HPV vůbec netuší, že se nakazili, protože infekce často nemívá žádné příznaky nebo symptomy. Znamená to, že se můžete HPV infikovat, aniž byste si toho vy nebo váš partner byli vědomi.
74 % nových infekcí HPV vzniká u osob ve věku 15 až 24 let. Ženám dále hrozí riziko infekce během celého života.

O vakcíně proti HPV

Důležitost vakcíny proti HPV

V současnosti existuje pouze jediná vakcína, která pomáhá chránit proti 4 typům lidského papillomaviru (HPV): 2 typům 16 a 18, které způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku, vulvy a vagíny, a 2 dalším typům 6 a 11, které způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.

Kdo by měl být vakcínou proti HPV očkován?

Vakcína proti HPV je určena pro dívky a mladé ženy ve věku od 9 do 26 let. Vakcína má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV virem typů 6, 11, 16 a 18.
Očkování proti HPV má význam i tehdy, pokud již vedete aktivní pohlavní život. Přestože jste již možná byla HPV viru vystavena, nesetkala jste se pravděpodobně se všemi typy virů, před kterými tato vakcína chrání. Znamená to, že díky vakcíně proti HPV se můžete chránit i proti těm HPV typům, se kterými jste doposud nepřišla do styku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama