Velikonoční ostrov

22. června 2014 v 14:51 | kovarka |  Mix článků
Velikonoční ostrov má s velikonocemi společného jen to že pro Evropany tuto pevninu objevil na velikonoční neděli 5. dubna roku 1722 holandský admirál Jacob Roggeveer. A příchod Evropanů byl de facto koncem polynéské kultury.

Je to jeden z nejizolovanějších kousků pevniny naší planety. Od jihoamerického kontinentu je vzdálen asi 3700 km a od nejbližšího obydleného ostrova jej dělí téměř 2000 km. S málokterým koutem světa je spjato tolik záhad jako s Velikonočním ostrovem.

Velikonoční ostrov v Tichém oceánu se může pyšnit mnoha přídomky. Jde o nejodlehlejší obydlený, nejtajemnější a dost možná i o nejkrásnější ostrov světa, který každoročně láká tisíce turistů. Ti se s pohledem upřeným na tajemné sochy moai pokouší rozluštit záhadu jejich vzniku. Zatím se to ale nikomu nepodařilo a kamenné obličeje za tajemným úsměvem stále schovávají jedno z posledních tajemství dnešního světa.

Skupinky moai, stojící na kamenných plošinách zvaných ahu, se nacházejí na mnoha místech kolem ostrova. Mnohé sochy jsou bohužel pobořeny, ať už v důsledku času a klimatických podmínek nebo díky jejich úmyslnému boření obyvateli při kmenových válkách. Některé leží na zemi, z jiných zbyly již jen ruiny.

Velikonoční ostrovVelikonoční ostrov
Skupina monolitů na pláži Anakeva
Díky sochám moai je ostrov světoznámý. Víme, kde sochy vznikly. V lomu na úpatí kráteru Rano Raraku dokonce ještě jedna nedokončená a od skály ne zcela odtesaná moai leží. Celkem jichRapanujci vztyčili asi 300. Daleko víc jich zůstalo v lomu nebo na cestě na své kamenné plošinyahu, z nichž měly shlížet do vnitrozemí ostrova. Dnes stojící moai byly znovu vztyčeny během 20. století.Jeden ze tří vrchlů ostrova-Rano Raraku.
Jeden ze tří vrcholů ostrova – Rano Raraku

Osídlení polynéským obyvatelstvem
Ostrov byl osídlen polynéským obyvatelstvem snad již v polovině 1. tisíciletí. Podle ústních legend, zaznamenaných tahitským biskupem Tepano Jaussenem, místem přistání dvou kánoí prvních polynéských osadníků, vedených Hotu Matu'ou, byla pláž Anakena. Veliké kánoe přivezly údajně 300 - 400 lidí z ostrovů Maroe-Orega a Maroe-Tohio. Tito první mořeplavci dovezli na ostrov také prasata, kuřata a rozmanité rostliny a plodiny jako sladké brambory, jamy, taro, banány, cukrovou třtinu, toromiro, ibišek, maute a jiné.
Ve srovnání s jinými tichomořskými ostrovy má Velikonoční ostrov jen malou druhovou rozmanitost rostlin. Nachází se zde jen okolo 30 druhů původních semenných rostlin. Tato druhová chudost je způsobena tím, že ostrov nebyl v geologických dobách nikdy spojen s větší pevninou a podílí se na ní také extrémní odlehlost od jiných území, pokrytých vegetací. Semena rostlin mohla být na ostrov zanesena v době před příchodem člověka jen ptáky, větry či oceánskými proudy.

Před příchodem prvních mořeplavců na ostrově nežili žádní savci. Polynésané přivezli na ostrov domácí chovná zvířata a nechtěně i krysy.

Ze zpěvného ptactva dnes obývá oblast kolem kráterových jezer množství dijuk obecných a vrabců. Dále se na ostrově vyskytuje čimango šedonohý a tinama koroptví. Mořských ptáků se na ostrově vyskytuje okolo 25 druhů, především rackové, buřňáci, faeton červenoocasý a zvláště pak rybák černohřbetý, který v historii ostrova sehrál důležitou kultovní roli.


Nachází se 3 600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky a 2 075 km východně od ostrova Pitcairn. Má rozlohu 163 km² a obývá jej 3 791 obyvatel.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kiki5 kiki5 | 25. června 2014 v 16:30 | Reagovat

pěkné :-)

2 KulToix KulToix | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 23:19 | Reagovat

Seal armpit brings discomfort, pulls. To delay trip doctors cannot be. Seal under the muscle cavity may become dangerous disease. But often it is result excessive use deodorants, non-compliance rules personal hygiene, excessive sweating. Redness causes a close blouse, polluted razor, the infection.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small lump under armpit</a>  
Pain under the arm, redness, lump becoming warm? This is the boil that should should, then take antibiotics. first stage treat lotions, antibacterial medicines. If the ailment switched to second stage, shown surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama